Miért ne használjunk sorkizárt szövegeket honlapunkon?

Indokolt lehet a sorkizárt szöveg használata a neten? A válasz egyértelmű. NEM. A következőkben leírom, melyek a sorkizárás webes alkalmazásának hátrányai.
Ezen bejegyzés megírásának a fő apropója, hogy számos ügyfelünk kérte már, hogy “sokkal szebben mutatnának a szövegek sorkizártan, megváltoztatnátok légy szíves?”
A legtöbb esetben sikerül lebeszélni az ügyfeleket és marad a szokványos balrazárt szöveg, miután elmagyarázzuk a sorkizárt szöveg hátulütőit. Azonban ez nem mindig van így.
Mi az a sorkizárt szöveg és hol használják?
A sorkizárt szöveg, vagy sorkizárás azt jelenti, hogy a szöveg a hasáb bal és jobb széleihez van igazítva. Ezen hatás elérése érdekében extra térköz kerül hozzáadásra a szavak között, hogy a rendelkezésre álló hely kitöltésre kerüljön. Sorkizárt szövegekkel gyakran találkozhatunk nyomtatott médiában: újságokban, könyvekben és egyéb kiadványokban. Az újságok a legjobb példák, hogy mikor érdemes sorkizárást alkalmazni: ha sok szöveg található nagy felületen, akkor a szépen rendezett szövegrészek és hasábok nyilvánvalóvá teszik, hogy hol kezdődik az új sor, így jelentősen könnyítik az olvashatóságot.
Miért nem érdemes sorkizárást használni a webes felületeken?
Számos ok felhozható, hogy miért nem segíti honlapunkon a felhasználói élményt és az olvashatóságot a sorkizárt szöveg.
Az emberi szem másképp érzékel dolgokat a digitalis kijelzőkön, mint nyomtatott felületen. A legtöbben talán nincsenek tisztában vele, de a monitor képe nem állandó, hanem egy másodperc alatt sokszor frissül a kép, a monitoron történő olvasás pedig jóval megterhelőbb a szemünk számára, mint egy újság olvasása.
A legfőbb indokok, hogy miért NE használjunk sorkizárást honlapunkon:
- Az újságokkal ellentétben a webes felületeken a szövegek megjelenése felett nem rendelkezünk teljes kontrollal. A számos operációs rendszer és böngésző adta kombináció lehetősége mellett ugyanazon szöveg tördelődhet teljesen másképpen.
- A sorkizárás okozta extra térközök amennyiben egymás alatt felsorakoznak, mivel a szavak sorrendje épp úgy tölti ki a helyet akkor függőleges fehér oszlopot hozhat létre (lsd. fenti kép), ez jelentősen megzavarhatja szemünket, nehézkessebbé téve az olvasást.
- Az egyenlőtlen szélességű térközök különösen nehézkessé teszik az olvasást a diszlexiások számára. Nemzetközi tanulmányok szerint a populáció mintegy 10%-a küzd olvasással kapcsolatos zavarokkal. Gondolom nem kell hangsúlyoznom, hogy a látogatóink 10%-ának elvesztése milyen nagy luxus. Már pedig az emberek sokkal kisebb nehézségek miatt is hajlamosak elhagyni a honlapunkat, mint a nehéz olvashatóság.
- A látáskárosodott felhasználók gyakran képernyő nagyítást használnak, hogy olvashatóvá tegyék a kisméretű szövegeket. Logikus módon a nagyméretű térközök felnagyítva még nagyobbak lesznek, nem is beszélve a korábban említett “fehér oszlopokról”. Az egyenletes szöközök egyértelművé teszik hol következik a következő szó, az egyenlőtlen térközöknél “vadászni” kell a szavakat, ami a látáskárosodottak számára kifejezetten megterhelő, így számos vak és gyengénlátó szervezet által ellenjavalt a sorkizárt szövegek webes használata.